Rajtszma: 1 Nemzetisge: nmet Szletsi ideje: 1969. janur 3. Szletsi helye: Hrth-Hermhlheim Csaldi llapota: ns, felesge Corinna, 2 gyermeke van Magassga: 174 cm Slya: 75 kg
Els futam: 1991, Spa sszes gyzelem: 70
|
| ![](http://www.f1sztrada.hu:8080/resourceb/25/1RKoOxnL0KM9xfe0POiX9FHwY.jpg)
|
Michael Schumacher autversenyzi plyafutsa a Formula Knig szriban kezddtt 1987-ben, miutn a klnbz gokartbajnoksgokban komoly sikereket rt el. A Formula Knigben hamar bajnok lett, s a Formula Ford kategriban kezdett versenyezni. Itt tallkozott a ksbb szintn a Formula 1-ig eljut, tavaly visszavonult Mika Saloval. A finn pilta legyzte Schumachert, aki gy msodik lett az Eurpa-bajnoki sorozatban. A nmet bajnoksgban a negyedik helyet szerezte meg. 1989-ben a Nmet Formula 3-as szriba igazolt, ahol harmadik lett az idny vgn. ppen annyi pontot szerzett, mint csapattrsa, Heinz-Harald Frentzen. Mindketten egy ponttal maradtak le a msodik helyrl. Egy vvel ksbb Schumacher dominlt, t futamon gyzelmet aratott, s megnyerte a Macao Grand Prix-t s a Fiji Grand Prix-t is.
Hamarosan a Mercedes-Benz juniorcsapathoz szerzdtt, de a sportautk nem jelentettek szmra jdonsgot. A Mexico Cityben rendezett futamon elsknt rt clba. ’91-ben is sportautkkal versenyzett, s gyztt az Autopolis Nagydjon. Mg ebben az vben debtlt a Formula 3000-es japn bajnoksgban is, s a msodik helyet rte el Sugoban. Az 1991-es v fordulpontot jelentett a nmet versenyz letben. Eljtt ugyanis a Formula 1-es bemutatkozsnak ideje is. A Jordan szneiben indult a Belga Nagydjon. A hetedik helyre kvalifiklta magt, de kuplungproblmk miatt mr a verseny els krben kiesett. Ez volt az egyetlen futam, melyen a Jordan istllt kpviselte. A tehetsgt felfedezvn azonnal lecsapott r a Benetton istll.
1992-ben nyolcszor llt a dobogn. Belgiumban gyztesknt haladt t a clvonalon, sszestsben pedig 53 pontjval a harmadik helyen vgzett. A kvetkez vben is a Benettonnl maradt, s szenzcis gyzelmet aratott a Portugl Nagydjon. Az v vgi elszmolsnl a negyedik helyet rhatta a neve mell. 1994-ben pedig mr megllthatatlan volt. Az idny elejn jobb eredmnyeket rt el a Benettonnal, mint Ayrton Senna a Williamssel. Aztn jtt a tragikus imolai htvge, s a legends brazil nem volt tbb… Schumacher megllthatatlannak tnt, de az idny kzben tbb szablytalansgot is szlelt a Nemzetkzi Autmobil Szvetsg a Benettonnl, gy nhny futamrl kizrtk a nmet versenyzt. risi harcot vvott Damon Hillel a vilgbajnoki cmrt, melyet egy vitathat ausztrliai tkzs dnttt el, Schumacher javra. A kvetkez vben kilencszer gyzedelmeskedett, gy sikerlt megvdenie bajnoki cmt. 1996-ra azonban alrt a gyenglked Ferrarihoz.
Mindent megprblt kihozni a megbzhatatlan versenyautkbl, s sikerlt hrom gyzelmet aratnia. 1997-ben mr jval versenykpesebb konstrukcival llt el az olasz grda. Schumacher nyert Monacoban, Magny Coursban, Montrealban, Spban s Suzukban. Az utols, mindent eldnt jerezi Eurpa Nagydj eltt egy pont elnnyel vezetett az sszetettben a Williams piltja, Jacques Villeneuve eltt. Ez az idny is vitathat vget rt, hisz Schumacher az len llt, amikor Villeneuve elzni prblta, a nmet pedig rhzta a kormnyt. Villeneuve tovbbment, Schumacher kiesett. A vilgbajnoki cm a kanadai pilt lett. Ksbb a Nemzetkzi Automobil Szvetsg a trtntek miatt megfosztotta a nmetet a vilgbajnoki sszetettben elrt msodik helytl.
Az 1998-as Ferrari sokkal jobb volt eldeinl, Schumacher pedig ha lehet, mg elszntabb mdon kzdtt a vilgbajnoki cmrt. A McLaren istll az idny elejtl fogva dominlt, a nmetnek azonban esze gban sem volt feladni a kzdelmet. A McLaren tetemes elnye ellenre Schumacher gyzni tudott hat futamon, gy ismt az vad utols nagydjra maradt a dnts. Suzukban mr a rajtnl gondjai voltak az idny kzben megbzhatnak bizonyul Ferrarival, gy csak a rajtrcs utols helyrl vghatott neki a tvnak. Szenzcis tempt diktlt, s a harmadik helyig kzdtte fel magt, amikor egy defekt miatt killni knyszerlt. A vilgbajnoki cm Mika Hakkinenhez vndorolt.
A ’99-es vad nem kezddtt valami jl szmra. A pontversenyben azonban hamar tvette a vezetst, s gy tnt, hogy Maranelloba viszi az egyni vilgbajnoki cmet, amire Scheckter 1979-es diadala ta nem volt plda. A Brit Nagydjon azonban balesetet szenvedett s eltrte a lbt. Hnapokig nem lt versenyautba. Idkzben csapattrsa, Eddie Irvine letben tartotta a vilgbajnoki eslyeit Mika Hakkinennel szemben. Schumacher az utols kt futamra trt vissza, elkpeszten nagy formban. Igyekezett segteni Irvinenak, az r azonban gy sem tudta elhdtani a trfet. Schumacher visszatrse jl jtt a Ferrarinak, akik gy, -1983 utn els alkalommal- megszereztk a konstruktrk vilgbajnoki cmt.
2000-ben Rubens Barrichello rkezett Irvine helyre. A nmet pilta fantasztikus szezont produklt. Gyzelmet aratott az els hrom versenyen, gy kzzelfoghat kzelsgbe kerlt szmra a hn htott vilgbajnoki titulus. Az idny kzepe tjn kisebb megtorpans volt szlelhet, hisz ekkor Mika Hakkinen s a McLaren maghoz ragadta a vezetst. Schumacher eltkltsge azonban meghozta gymlcst, s az vad utols eltti futamn, Suzukban megszerezte plyafutsa harmadik vilbajnoki cmt. Az utols versenyen bebiztostottk a Ferrari szmra a konstruktrk legjobbjnak jr trfet is.
2001-ben is Schumacher volt a mezny leggyorsabbja Ausztrlitl Japnig. Szmos rekordot sikerlt megdntenie, s nlunk, a Hungaroringen ismt megnyerte a vilgbajnoksgot. A tavalyi vet is lehengerlen kezdte. jabb megdnttt rekordokkal, futamgyzelmekkel s els rajtkockkkal gazdagodott az idny vgig, s elkpeszten nagy elnnyel, mr Franciaorszgban bezsebelte tdik vilgbajnoki gyzelmt, mellyel belltotta Juan Manuel Fangio vtizedek ta fennll rekordjt. Ez a szezon sem volt azonban botrnyoktl mentes, hisz Barrichello Ausztriban a csapat utastsra az utols kanyarban tengedte kollegjnak a gyzelmet, ami nagy felhborodst vltott ki szerte a vilgon.
A 2003-as idny roppant nehz volt Schumacher s a Ferrari szmra. Ha nygvenyelsen is, de vgl hat futamgyzelemvel megszerezte hatodik vilgbajnoki cmt, gy vilgcscsot lltott fel az autosport kirlykategrijban.